Tire Belediyesi | İzmir Rehber
  • info@izmirrehber.com
  • 0 850 303 81 08
TAKİBE AL FAVORİLERE EKLE
1,059 ZİYARETÇİ
  • YETKİLİ KİŞİ: Tayfur Çiçek
  • ADRES: Cumhuriyet Mah. Cumhuriyet Cad. No:33 35900 Tire - İzmir
  • TELEFON: (0232) 512 33 21
  • SOSYAL MEDYA:
AÇILIŞ - KAPANIŞ 08.30-17.30

FİRMA HAKKINDA

Batılı anlamada belediye örgütlerinin işleyişi 1864 yılında başlamıştır. Osmanlı Döneminde önce ‘İhtisap Nazırlığı’ sonra ‘Şehir Eminliği’ gibi kurumsallaşma dönemi geçiren hizmet anlayışı, 1869 yılında kabul dilen ‘İdare-i Belediye Nizamnamesi’ ile örgütlü bir yapıya kavuşmuştur. Kurumsal yapıya geçişle beraber Belediye binası yapımına da başlanmıştır. Spotlight Image

1955 yılında yapılan bugünkü belediye sarayından önce, belediyenin hizmetlerini değişik semtlerde sürdürdüğünü görüyoruz. Kız meslek lisesi önceki dönemin belediye binası idi. Daha önceleri Cumhuriyet Mahallesinde Ağa Camii’nin güneydoğusunda yer almaktaydı. Çok partili yaşama geçiş dönemiyle birlikte bağımsız ve örgütlü yapısal binanın tesisi 1950’li yıllarda başlamıştır. Tire Belediye binası da 1955 tarihinde tamamlanarak hizmete girmiştir.

Belediye başkanları da 1950 yılından önce atama yoluyla göreve gelmişlerdir. Tire belediye başkanları cumhuriyet öncesine değin genellikle tüccarlardan seçilirken, cumhuriyetten 1950 yılına değin ise toprak sahiplerinden seçilmişlerdir. 1950 den sonra çok partili siyasi yaşama geçiş, halk oyuyla seçimi öngördüğünden belediye başkanlarının geliş kaynakları da değişmiştir. Halk iradesi daha özgür geliştiğinden toprak sahipleri ve tüccar kökenli başkanlar, yerlerini yerel güçlerin belirlediği değişik kesim ve iş sahiplerine bırakmak zorunda kalmışlardır. Tarihi süreç belediye başkanlarının geliş kaynaklarını gayet açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

FİRMA HAKKINDA YORUM YAP

FİRMA HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.